do początku mapa serwisu kontakt  
Zatopione królestwa

Zatopione królestwa miłości na oceanie niepamięci......

 

 

Penalopa i Odyseusz

 

Penelopa i Odyseusz na pewno nie bez powodu nazywani są jedną z najpiękniejszych par w literaturze. Ich związek mimo wielu przeciwności losu przetrwał. Penelopa była sama przez ponad 10 lat. Niejedna kobieta przez ten czas znalazłaby sobie kochanka, lecz nie ona. Była do końca wierna Odyseuszowi. W pobliżu kręciło się wielu zalotników, ale ukochana króla Itaki odpychała ich. Dopiero, gdy została przymuszona zgodziła się na wybór najlepszego mężczyzny.
Odyseusz tez musiał pokonać wiele przeszkód w drodze do domu. Mimo że z zakochaną w nim Kalipso przeżył 8 lat, zdobył się potem na dalszą podróż do rodzinnej Itaki, ponieważ jego miłość do Penelopy nigdy nie ustała.
Ich spotkanie było wielce wyczekiwane przez obie strony. Jednakże nawet u kresu podróży Odysa, stała przeszkoda w postaci zalotników. Potwierdziło to tezę, że prawdziwa miłość zawsze wygrywa i tak stało się i w tym przypadku. Dzięki cierpliwości, wierności oraz wielkiej miłości jaką darzyli się Penelopa i Odyseusz, wszystko skończyło się dla tych dwojga dobrze.

 

Zapraszam na film; "Odyseja" https://www.cda.pl/video/6402103b

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Medea i Jazon

 

Jazon, syn Aizona, króla Jolkos, wychowany przez centaura Chirona, po dojściu do wieku dorosłego powrócił do kraju, by odebrać tron zagarnięty przez stryja Peliasa. Uzurpator chcąc pozbyć się bratanka wysłał go po złote runo, bowiem liczył, że Jazon nie powróci z podróży. Ten jednak zebrał pięćdziesięciu herosów, wśród których byli m.in.: Herakles, Augiasz oraz Orfeusz, i na statku „Argo” wypłynął do Kolchidy.

Po licznych przygodach przybył do celu i zarzucił kotwicę u ujścia rzeki Fasis.

Teraz na Jazona przyszedł czas wielkiej próby. Chcąc zdobyć runo, musiał zaorać pole ziejącymi ogniem bykami, zasiać smocze zęby i zabić wyrosłych z nich mężów. Nie koniec na tym. Aby zdjąć z drzewa złote runo, należało pokonać pilnującego je smoka. Mimo że Jazon był wychowankiem centaura, nie miał ochoty na bliższe spotkanie z bestią. Wtedy przyszła mu z pomocą zakochana w nim królewska córka Medea. Po wykradzeniu skarbu, oboje uciekli z Kolchidy na statku.

Po powrocie do Jolkos, Jazon zgodnie z przyrzeczeniem poślubił Medeę, jednak małżonka, jak się okazało, nie tylko do spolegliwych nie należała, ale była w dodatku czarownicą. Chcąc mężowi ułatwić powrót na tron, namówiła córki Peliasa, by tatusia pocięły na kawałki, a ona, po ugotowaniu ojcowskich szczątków przywróci mu młodość. Podstęp się udał, bo Pelias nigdy już pośród żywych nie zasiadł, ale państwo Jazonowie musieli iść na wygnanie. Znaleźli schronienie w Koryncie, lecz Jazon, człowiek wielce nieostrożny (bo któż w pełni władz umysłowych zadziera z tak śmiercionośną małżonką?), zakochał się w córce króla Kreona – Glauce. Doprowadzona do szewskiej pasji Medea, chcąc zemścić się na wiarołomnym małżonku, uśmierciła ich dwóch synów, a przyszłej pani Jazonowej wysłała suknię, w której królewna spaliła się żywcem, wraz z całym swoim dworem. Medea uciekła do Kolchidy, a osamotniony i zrezygnowany Jazon zasnął w pewne słoneczne południe w cieniu swego „Argo”. Pech chciał, że statek rozleciał się ze starości, grzebiąc pod szczątkami swojego kapitana.

 

Zapraszam na film- "Medea"https://www.cda.pl/video/1000468a2 (1969)

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

Justynian i Teodora

 

Bez wątpienia Justynian Wielki należy do grona najwybitniejszych cesarzy bizantyńskich. Jego długie panowanie było okresem odbudowy dawnej chwały imperium rzymskiego.

Błędem byłoby jednak nie dostrzegać w panowaniu Justyniana ogromnej roli jego małżonki. W historiografii często pomijana jest postać Teodory, żony Petrusa Sabbatiusa- Justyniana I Wielkiego. Kobieta, która odbiła znaczne piętno w dziejach imperium. Teodora w młodości zajmowała się aktorstwem, równorzędnie uprawiając nierząd, z którym bezpruderyjnie odnosiła się po ulicach Konstantynopola – według relacji Prokopiusza z Cezarei. Pomimo tego, posiadała w sobie jakiś urok, ponieważ Justynian zakochał się w niej bez opamiętania oraz zawarł z nią związek małżeński. Z niepozornej dziewczyny, która nie miała przed sobą świetlanej przyszłości, zasiadła u boku jednego z najpotężniejszych władców w dziejach historii. Co było zupełnym novum, aby zwykła aktorka objęła aż tak prominentną pozycję w tamtych czasach. Teodora okazała się wyjątkowo sprytną kobietą. Z jednej strony wspierała działania męża, a z drugiej prowadziła samodzielną politykę opartą na licznych intrygach.

 

Zapraszam na film p.t :

 

Cesarstwo Bizantyjskie (HD)https://www.youtube.com/watch?v=IXZ2c2b7tpE&list=PLKjGhWvbxKQnxrYiOA8pz7MZQDH4mTCT3

 

"Teodora, cesarzowa bizantyjska" / Teodora, imperatrice di Bisanzio (1954) PLhttp://webstrona.com.pl/klientams/pradzia.html

 

Historia Na Szybko - Początki Imperium Osmańskiego cz.1

https://www.youtube.com/watch?v=ZnEkkJkSOMs&list=PLKjGhWvbxKQnxrYiOA8pz7MZQDH4mTCT3&index=11

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

Orfeusz i Eurydyka

 

Miłość trudną a jednocześnie silniejszą niż śmierć możemy odnaleźć już w micie o Orfeuszu i Eurydyce.
Orfeusz, król Tracji, syn boga rzecznego Ojagrosa i muzy poezji Kaliope, był śpiewakiem i pięknie grał na lirze. Grą i śpiewem oczarowywał ludzi i naturę. Kiedy zmarła jego żona, Eurydyka, ukąszona przez żmiję, cierpienie jego było tak wielkie, że postanowił zejść po nią do Hadesu. Swoją muzyką oczarował całe podziemie. Charon przewiózł go za darmo na drugi brzeg Styksu, a władca Hadesu zgodził się na powrót Eurydyki na ziemię. Postawił jeden warunek - aż do momentu wyjścia z krainy umarłych Orfeusz nie mógł obejrzeć się, jednak nie wytrzymał i zrobił to, wtedy ona została porwana w głąb Hadesu. Mit o Orfeuszu i Eurydyce jest przepiękną historią o głębokiej, silniejsze niż śmierć, miłości małżeńskiej.
Opowieść o tej parze stała się symbolem miłości, która pragnie pokonać śmierć.

 

Zapraszam na film:Czarny Orfeusz / Orfeu Negro (1959) PLhttps://www.cda.pl/video/200881817

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Cezar i Kleopatra

O Kleopatrze i Cezarze napisano wiele, dużo z tego to bajdy i legendy, trudno ustalić dziś jednoznacznie niektóre historyczne fakty. Legendy tworzono już za życia Kleopatry, bo jej osoba, pozycja faraona, inteligencja i to u kobiety, były fenomenem niespotykanym w owych czasach zdominowanych całkowicie przez mężczyzn. Faktem jest, że Cezar, ten starszawy już wódz – miał wtedy ponad pięćdziesiątkę – i pani faraon pocieszali się w czasie oblężenia, a owocem tego pocieszania był ich syn Ptolemeusz Cezar, zwany popularnie Cezarionem (Małym Cezarem). Czy Kleopatra pokochała Cezara, to kwestia do dziś trochę sporna, ale nie ma wątpliwości, że Cezar zakochał się w niej jak młodzieniaszek. Dała mu swoje młode ciało, czułość, serdeczność, luksusy, których nie miał w życiu, bo nie miał na to szansy spędzając więcej czasu na grzbiecie konia niż ze stopami na ziemi.

Zapraszam na filmy:

 "Cezar i Kleopatra"https://www.cda.pl/video/166765071

"Krótka historia starożytnego Rzymu".https://www.youtube.com/watch?v=NKVr4Byy0PU

"Rzym - imperium doskonałe" NG (lektor pl)https://www.youtube.com/watch?v=4p1irHgJo7w

 

'''''+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

Tristan i Izolda

 

Tristan i Izolda to bohaterowie legendy celtyckiej, związanej z opowieściami z cyklu arturiańskiego. Jej najstarsze pisemne wersje pochodzą z XII wieku, a sama legenda stała się inspiracją dla wielu średniowiecznych utworów literatur europejskich.

Legenda ta opowiada o tragicznej i niespełnionej miłości rycerza Tristana i irlandzkiej księżniczki Izoldy Jasnowłosej. W opowieści występuje także król Kornwalii Marek – mąż Izoldy oraz Izolda o Białych Dłoniach – żona Tristana.

Zapraszam na film- p.t. "Tristan i Izolda" z roku 2006 https://www.cda.pl/video/1747942a3

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

Abelard i Heloiza

 

"Spotkanie ich było naprawdę wyjątkowe. Jeżeli istniały kiedy istoty wzajemnie dla siebie stworzone, to właśnie Hezolda i Abelard. O tym, że fizycznie doskonale sobie odpowiadali, mówią sami i możemy im wierzyć. Ale także dorównują sobie ich umysły. (...) Harmonia ustalająca się pomiędzy nimi jest tym doskonalsza, że oboje są niedoświadczeni i nietknięci. Pierwszy mężczyzna i pierwsza kobieta, którzy kochają (...)"

Heloiza ( ur. ok. 1098, zm. 15 maja 1164 w Paraklecie) – francuska zakonnica, ksieni, jedna z najbardziej znanych kobiet swoich czasów i całego średniowiecza. Jedna z najbardziej uczonych kobiet wieków średnich. Znana z małżeństwa z filozofem Piotrem Abelardem i udziału w jego burzliwych losach. Abelard i Heloiza pozostawili po sobie obszerny zbiór Listów, Heloiza jest także współautorką dzieła Problemata Heloisae.

Piotr Abelard, (ur. 1079 w Pallet, zm. 21 kwietnia 1142 w opactwie św. Marcela koło Chalon-sur-Saône) – średniowieczny filozof, teolog i poeta.  Wprowadzona przez niego metoda scholastyczna była podstawowym narzędziem analizy filozoficznej w okresie rozkwitu średniowiecza.

Zapraszam na film p.t. "Abelard i Heloiza" https://www.cda.pl/video/2681295d7

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

Romeo i Julia

 

Romeo i Julia – dramat angielskiego pisarza Williama Szekspira napisany we wczesnym stadium jego kariery. Przedstawia historię tragicznej miłości dwojga młodych ludzi, którzy stali się wzorcami romantycznych kochanków. Historia toczy się w Weronie i Mantui.

Źródeł utworu należy doszukiwać się we włoskiej opowieści romantycznej Mattea Bandella (Le tre parti de le Novelle del Bandello, 1554), przetłumaczonej wierszem na angielski w The Tragicall Historye of Romeus and Juliet (1562) przez Arthura Brooke’a oraz prozą w Palace of Pleasure (1582) przez Williama Paintera. Szekspir zapożyczał z obu tych pozycji dodając przy tym postaci własnego pomysłu, takie jak Merkucjo czy Parys, celem wzbogacenia fabuły. Uważa się, że dramat powstawał w latach 1591–1595[3], zaś po raz pierwszy został opublikowany w 1597 roku w formacie quarto.

Istnieją liczne interpretacje tej sztuki. Podczas restauracji Stuartów została wznowiona w zmodyfikowanej wersji przez Williama Davenanta. W XVIII wieku David Garrick usunął z niej sceny, które uważał za nieprzyzwoite, natomiast Jiří Benda, czeski kompozytor, stworzył wersję operową w której pominął część fabuły i dodał szczęśliwe zakończenie. Inscenizacje XIX-wieczne przywróciły oryginalny tekst i skupiły się na lepszym oddawaniu realizmu. W XX wieku na utworze Szekspira oparto m.in. musical West Side Story, musical Romeo i Julia Janusza Józefowicza oraz film pod tym samym tytułem wyprodukowany w 1996 roku.

 

Zapraszam na film https://www.cda.pl/video/900318b

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Dulcynea i Don Kichot

 

Dulcynea z Toboso (hiszp. Dulcinea del Toboso, właściwie Aldonza Lorenzo) – fikcyjna postać z powieści Miguela de Cervantesa Don Kichot. Dama serca Don Kichota z Manczy, obiekt jego urojonego, platonicznego uczucia.

W rzeczywistości nazywała się Aldonza Lorenzo i była piękną wieśniaczką z Toboso. Imię Dulcynea nadał jej Don Kichot, kiedy obrał ją na damę swego serca. Wybór ten nie wynikał z rzeczywistych uczuć, ale był częścią roli błędnego rycerza, która wymagała posiadania ukochanej. Sam Don Kichot twierdził, że kochał ją przez dwanaście lat, chociaż spotkał ją zaledwie kilka razy (w drugiej części natomiast utrzymuje, że nie spotkał jej nigdy). Przyznał też, że miłość tę wymyślił, podobnie jak czynią to poeci. Nie wiadomo jak wyglądała Aldonza-Dulcynea. Don Kichot opisując ją, korzysta z obiegowych poetyckich obrazów (zęby jak perły, lica jak róże itp.). Sancho Pansa natomiast określa ją jako silną, głośną i łasą na zaloty. W utworze zapisano też obiegową opinię, jakoby Aldonza znana była z talentu do solenia wieprzowiny.

Imię Aldonza występuje w kilku przysłowiach hiszpańskich i reprezentuje w nich wiejską dziewczynę, często łatwą do zdobycia (np. Skoro nie ma dziewczyny, dobra i Aldonza).

Zapraszam na film-

Don Kiszot Don Kikhot (1957) Napisyhttps://www.cda.pl/video/991449bf

Film jest adaptacją opowiadania Jewgienija Szwarca, o tym samym tytule, na motywach powieści Miguela De Cervantesa. Don Kichot natchniony historiami o rycerzach postanawia wyruszyć w świat w poszukiwaniu damy swojego serca. W otoczeniu zostaje to odebrane jako działanie bezmyślne i śmieszne, ludzie kpią z niego. Mimo tego Don Kichot zachowuje wiarę w ludzi i ich wrodzoną dobroć.

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

Napoleon i Józefina

Legenda głosi, że ostatnim słowem Napoleona na łożu śmierci było imię Józefiny.

Związek Napoleona i Józefiny był burzliwy. Małżonkowie byli o siebie chorobliwie zazdrośni. Niebezpodstawnie zresztą. Józefina wiodła hulaszczy tryb życia w swojej posiadłości - zamku Malmaison. Napoleon w trakcie kampanii podbijał nie tylko kolejne ziemie, ale i serca dam. Jedną z nich była polska hrabina Maria Walewska, z którą Cesarz Francuzów miał syna Aleksandra .

 

Zapraszam na film oraz do słuchania audiobooka:

filmp.t. "Napoleon i Józefina"https://www.youtube.com/watch?v=XzdMveeVbEs

Evangeline Bruce Napoleon i Józefina audiobook plhttps://www.youtube.com/watch?v=oQnbwUqhkkk

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna

 

Lata spędzone z Barbarą był to najszczęśliwszy okres w życiu polskiego monarchy.

Jego niemal opętańcza miłość do tej niezwykłej i biegłej w sztuce kochania Litwinki była jedyna i wyjątkowa. Obsypywał uwielbianą kochankę, a potem małżonkę, kosztownymi szatami, sobolowymi futrami i bajeczną wprost biżuterią, zwłaszcza perłami. Dla niej sprowadził po raz pierwszy łabędzie, zadomowione na małej wysepce (zwanej potem Łabędzim Ostrowem) na Wilii, nieopodal radziwiłłowskiego pałacu. Walczył jak lew – najpierw o uznanie swego potajemnego małżeństwa, potem o koronację Barbary, potem o jej życie, pielęgnując z poświęceniem w śmiertelnej chorobie (maj 1551 r.). Odprowadziwszy pieszo do Wilna kondukt pogrzebowy z ciałem ukochanej żony, do końca życia nie zdjął żałoby.

http://www.wilanow-palac.pl/zygmunt_august_i_barbara.html

Zapraszam na film p.t Największa Miłość W Królestwiehttps://www.youtube.com/watch?v=o_H3jU4Qwbk

https://www.youtube.com/watch?v=o_H3jU4Qwbk

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

Roksolana (Hürrem) i sułtan Sulejman Wspaniały

 

Czy jest to prawdziwe imię wielkiej miłości Sulejmana- niewiadomo.Powszechnie używane określenie Roksolana, mylnie przyjmowane za imię, oznaczało w rzeczywistości jedynie ruskie pochodzenie. Ruś – Roxanis pojawia się w polskich źródłach, kronice Bernarda Wapowskiego czy pismach Orzechowskiego.

Zachowana do dziś miłosna korespondencja, jaką obdarzali się Sulejman i Roksolana, świadczyć mogą o prawdziwym uczuciu. Specyfika relacji damsko-męskich na tureckich dworach eliminowała w dużej mierze „małżeństwa z rozsądku”, dzięki czemu można domniemywać, iż długotrwałe związki opierały się na szczerym uczuciu. Czy to miłość sułtana czy przebiegłość Roksolany sprawiały, że posiadała ona coraz większą władzę na dworze, a przez to i w państwie osmańskim, odgadnąć dziś trudno. O jej nieprzeciętnych możliwościach pisali doskonale znający warunki Imperium Osmańskiego Wenecjanie. Roksolana coraz częściej przedstawiana jest jako osoba aktywna politycznie lub dyplomatycznie. Niektórzy historycy przypisują jej nawet pozytywny wpływ na relacje Sulejmana z Zygmuntem I i Jagiellonami.

https://www.youtube.com/watch?v=239cTfG2I5U

Sulejman Wspaniały- film dokumentalny- http://Sulejman Wspaniały - film dokumentalny. lektor Pl

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

 

JAN SOBIESKI I MARYSIEŃKA. ROMANS WSZECH CZASÓW

 

 

Małżeństwa z miłości w rodzinach królewskich nie był częste. Najważniejsze były obowiązki dynastyczne, na miłość czy namiętność raczej nie było miejsca. Chlubnym wyjątkiem jest król Jan III Sobieski i królowa Marysieńka − Maria Kazimiera d’Arquien.

Na dworze Jana Kazimierza szybko dostrzeżono rozkwitającą urodę Marysieńki. Mawiano, iż jej oczy są tak żywe i tak błyszczące, że żadnemu malarzowi […] nie udało się uchwycić w pełni jej spojrzenia. Dość kiedy na kogo spojrzy przychylnie, to już trudno oprzeć się jej wejrzeniu – podkreślano. Nadszedł rok 1655. W Warszawie zwołano sejm, na który zjechali magnaci i szlachta z całego kraju. Wśród nich był niespełna dwudziestoletni starosta jaworowski Jan Sobieski, który poznawszy czternastoletnią wówczas pannę d’Arquien, zadurzył się w niej po uszy. Nikt wówczas nie przypuszczał, że zostanie jednym z największych polskich królów.

Parę łączyło silne uczucie. Świadectwem miłości są listy, jakie słali do siebie małżonkowie. Ona z Warszawy, on z obozów i pól bitewnych, również z tego najsłynniejszego: spod Wiednia. Przez lata nie straciły one ze swojego pełnego wzajemnego zauroczenia

http://olskieradio.pl/39/156/Artykul/1469004,Sobieski-i-Marysienka-milosc-zapisana-w-listach

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Werter i Lotta

 

Lotta, pełne imię – Charlotta, jest główną bohaterką powieści epistolarnej Jana Wolfganga Goethego "Cierpienia młodego Wertera". Z Werterem tworzą jedną z najbardziej znanych par literackich. Jej pierwowzorem była Charlotta Buff, narzeczona przyjaciela Goethego.

 Lotta należy do tej samej klasy społecznej, co Werter. Jest zatem mieszczanką. Pomaga ojcu w wychowywaniu licznego rodzeństwa oraz w prowadzeniu domu (matka zmarła). Zaręczona z Albertem. Oboje chętnie przyjmują przyjaźń Wertera. Po ślubie jednak sytuacja się komplikuje. Mąż Lotty częściej wyraża swoją dezaprobatę i niezadowolenie z powodu wizyt ich wspólnego przyjaciela. Dziewczyna – w imię miłości i lojalności wobec męża – zaczyna zachowywać dystans, czym powoduje przygnębienie i poczucie odtrącenia Wertera, który później popełnia samobójstwo.

 

Audiobook Cierpienia Młodego Wertera cz.1z2 Johann Wolfgang von Goethehttps://www.cda.pl/video/83449382/vfilm

Audiobook Cierpienia Młodego Wertera cz.2 z 2 Johann Wolfgang von Goethehttps://www.cda.pl/video/83449936/vfilm

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

Baby i Johny

 

Motyw miłości trudnej, choć szczęsliwej możemy odnaleźć w kultowym filmie lat 80-tych „Dirty Dancing”.

Film opowiada o miłości, która zrodziła się pomiędzy nastolatką a instruktorem tańca. Początkowo nic ich nie łączyło, ale z biegiem czasu zakochali się w sobie. Uczucie ich spotkało się z dezaprobatą otoczenia. Bohaterka filmu- Baby- była córką zamożnego lekarza (pochodziła więc z wyżyn społecznych), jej wybranek Johny- w oczach ojca był biedakiem, człowiekiem niewartościowym. Uczucie łączące młodych nie miało więc szansy na powodzenie. Jednak dzięki wytrwałości kochanków ich uczucie przetrwało. Wielu widzów urzekła historia miłości, która mimo barier społeczno- moralnych, skończyła się szczęśliwie.

 

Zapraszam na film: "Dirty Dancing" https://www.cda.pl/video/2123823d1

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Aragon i Arwena

 

W trylogii Tolkiena „Władca Pierścieni”, opowieści o walce dobra ze złem pojawia się wątek miłosny. Jest to miłości zakazana - miłość człowieka i elfa, Aragorna i Arweny.
Elf, istota nieśmiertelna związując się z człowiekiem musi wyrzec się nieśmiertelności. Arwena stawiając na pierwszym miejscu miłość godzi się z gorzkim losem rozstania się z ojcem i pewnej śmierci. Ojciec Arweny sprzeciwia się temu związkowi, mając na uwadze los swej córki, który go przeraża. Aragorn staje przed wielkimi niebezpieczeństwami w trakcie wojny o Pierścień. Na szczęście ich historia kończy się dobrze – ślubem króla Aragorna i najpiękniejszej istoty w Śródziemiu – Arweny. Jest to przykład miłości szczęśliwej.

 

Zapraszam na film:

 

Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (2001) Lektor PLhttps://www.cda.pl/video/659807c4

Władca Pierścieni: Dwie wieże (2002)https://www.cda.pl/video/6598105a?a=1

Władca Pierścieni Powrót Króla - zwiastun kinowyhttps://www.youtube.com/watch?v=bHSAyGRiUJQ