do początku mapa serwisu kontakt  
teatralnia
Clive si Anna Teatru TV 1992

https://www.youtube.com/watch?v=oynqqPSdgfw

Autor opowiedział, z wdziękiem i humorem, historię, która doprowadziła do narodzin tego tekstu: "Latem 1957 roku zjadłem kolację z przyjacielem w Londynie. Nie było ich wiele, ale wszyscy byli pisarzami i kochali teatr. Moja książka "Polityka na Zachód" ukazała się kilka miesięcy wcześniej. Krytycy otrzymali go niespodziewanie i wyjątkowo dobrze. Dlatego ci obecni wiedzieli, że został określony jako "Obowiązkowe czytanie" przez dodatek literacki Times. Dla osób zaangażowanych w kwestie polityki zagranicznej, szczególnie w relacje Wschód-Zachód. Niedługo potem "sprzedaż Le Mains" Sartre'a zawiodła - cztery dni później - w jednym z największych londyńskich teatrów. "Gra z podmiotem politycznym po prostu nie idzie tutaj w Londynie" - powiedział jeden z nich. I dodał: "Nieważne, jak sławny jest ten autor". "Wiesz, co powiedziałem, pod wpływem doskonałego jedzenia i napojów, którymi nasz gospodarz nas kocha -" możesz mieć rację. Nie jestem dramaturgiem, ale pasjonuję się tym. Mówię o niebezpieczeństwie i metodach komunizmu. Jestem gotowy, aby spróbować napisać kawałek. Jeśli jest to do przyjęcia dla publiczności w Londynie, dajesz mi tysiąc funtów. Jeśli nie, dam ci tę samą kwotę. "

 
Slowo honoru-2006

https://www.cda.pl/video/25892192a

Film o powojennej historii traktowania AK-owcow przez komunistow....

 
Tango-1992

https://www.cda.pl/video/220746586


Tytuł utworu został zaczerpnięty od nazwy tańca towarzyskiego, wywodzącego się z Południowej Ameryki. W sztuce Mrożka, pod koniec III aktu tango La Cumparsita tańczy Wuj z Edkiem.

Jest to wyraźne nawiązanie do Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Tango odczytywane jest jako groteskowa i parodystyczna próba ukazania problemu roli i miejsca intelektualisty we współczesnym świecie. Jest to także parodia dramatu rodzinnego. Sztuka Mrożka nie jest śmieszna ani optymistyczna, stanowi raczej ostrzeżenie przed zniszczeniem wybitnej jednostki przez brutalną, totalitarną siłę, a także jako przestrogę przed niszczącymi świat ludzkich wartości konformizmem, nihilizmem i anarchią. Miejsce ani czas akcji nie zostały w Tangu określone, co podkreśla uniwersalną, ponadczasowa wymowę sztuki. O miejscu akcji

Czytaj więcej na https://www.bryk.pl/lektury/slawomir-mrozek/tango.problematyka#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
 

 
Teatr sensacji-1965 -Wrog jest wszedzie /Kloss/

https://www.cda.pl/video/246342202

https://www.cda.pl/video/246342202

Pierwszy odcinek Teatru Sensacji slynnego Klossa w wersji teatralnej /pierwotny w formie teatralnej/.....

"Stawka większa niż życie" – polski 14-odcinkowy spektakl telewizyjny, emitowany od stycznia 1965 do lutego 1967 w jedynym wówczas programie TVP. Główną rolę, szpiega działającego w strukturach Abwehry, zagrał Stanisław Mikulski – najpierw jako porucznik, później jako kapitan Hans Kloss (będący w rzeczywistości Polakiem – radzieckim agentem o pseudonimie J-23).

Spektakle z tej serii były grane i nadawane na żywo, z wykorzystaniem jako wstawki przygotowanych uprzednio fragmentów filmowych.

 
Dziady -rok produkcji1989

https://www.cda.pl/video/1387353bb

Akcja rozpoczyna się na ziemi wileńskiej w przeddzień Święta Zmarłych. W zrujnowanym dworku zjawia się widmo Poety. Powrócił on w rodzinne strony, by przeżyć na nowo młodzieńczą miłość do Maryli i wspomnieć dawnych druhów z grupy konspiracyjnej. W tym czasie na pobliskim cmentarzu Guślarz zaczyna pradawną ceremonię "dziadów". Gustaw wraz z księdzem wspominają dawne czasy. Akcja przenosi się kilkadziesiąt lat wstecz.

 
Karol Hubert Rostworowski - Niespodzianka (1978)

https://www.cda.pl/video/2119062c5

Karol Hubert Rostworowski herbu Nałęcz (ur. 3 listopada 1877 w Rybnej, zm. 4 lutego 1938 w Krakowie) – polski dramaturg i poeta, muzyk; publicysta, stronnik Obozu Wielkiej Polski.

„Niespodzianka” to pierwsza część trylogii, będącej ostatnim dziełem twórcy. Problemy etyczne i psychologiczne przedstawione tu zostały z punktu widzenia filozofii chrześcijańskiej, rozpatrującej kwestie godności ludzkiej w kontekście społecznym. Za kanwę fabuły posłużyły autentyczne wydarzenia, które rozegrały się w podkrakowskiej wsi (w druku sztuka nosi nawet podtytuł „prawdziwe zdarzenie w czterech aktach”). Historii zbrodni popełnionej przez dwoje starych, biednych ludzi Rostworowski nadał cechy antycznej tragedii. Zwłaszcza postać Matki kojarzy się z heroinami starogreckich spektakli. Kiedy pisarz przesłał egzemplarz „Niespodzianki” Ludwikowi Solskiemu z prośbą o zagranie Ojca, słynny aktor wyraził ubolewanie, że nie może wystąpić w „nadzwyczajnej” roli Matki.

Zapraszam na wykład:

Karol Hubert Rostworowski – Kochać życie - znaczy kochać walkę i wierzyć w posłannictwo! - A.Miksahttps://www.youtube.com/watch?v=Pr0sNq0OxIU

 
Wesele (1973)

https://www.cda.pl/video/165584558

Akcja filmu zaczyna się od wyjazdu orszaku weselnego sprzed kościoła Mariackiego. Następnie, mijając okoliczne wsie, kawalkada dociera do domu Gospodarza. Rozpoczyna się wesele Pana Młodego, który jest inteligentem, z Panną Młodą, pochodzącą z chłopskiej rodziny. Goście również wywodzą się z obu stanów. Zabawa szybko się rozkręca. Nocą pod dach Gospodarza przybywa Rachela, młoda Żydówka o wrażliwej, "poetycznej" duszy. To ona, ulegając weselnej euforii, "zaprasza" na zabawę Chochoła, stojącego za oknem. W wesoły gwar weselnej biesiady niepostrzeżenie wsącza się aura niesamowitości.

 
<<  poprzedni  1   2   3   4